DÚBRAVKA rodinný dom

1_základné info

NÁZOV STAVBY:   Novostavba rodinného domu
AUTORI: Mgr.art. Branislav Škopek, Ing.arch. Jaroslav Hrivnák
MIESTO STAVBY:  Dúbravka
INVESTOR STAVBY:  Peter Matulík,
ARCHITEKTURA:  AEROATELIER
DÁTUM: jún 2004

OBOSTAVANÝ PRIESTOR : 900m3
OBOSTAVANÁ PLOCHA :  143 m2
ÚŽITKOVÁ PLOCHA :  prízemie 114 m2 * poschodie 28 m2 * suterén  19 m2

LOKALITA: Dom je situovaný v Bratislave na konci Dúbravky Dúbravke,  v periférnej zóne. Pozemok je koncový, mierne spádovaný západným smerom. Zo severnej strany susedí s vedľajšími stavebnými parcelami, zo zostávajúcich strán /juh, západ/ je otvorený do krajiny s priehľadmi na masív devínskej kobyly a záhorskú nížinu. Za obytnou zónou sa začína terénny zráz, tvoriaci hranicu medzi urbanizovaným a prírodným prostredím.  Vjazd na pozemok je situovaný na severnej strane.

RIEŠENIE: Pri návrhu sme sa pokúsili  o výrazne experimentálny ekologický dom. Dom je situovaný na pozemku východo-západným smerom. Je pozdĺžneho pôdorysu, ktorý sa na západe ypsilonovito rozširuje smerom na priehlady do okolia.  Poschodové je iba juhozápadné rameno a podpivničené je zasa len severozápadné rameno. Dom má navrhnutú vegetačnú pultovú strechu, spádovanú od západu na východ. Juhozápadná strana domu je otvorená do krajiny. Na južnej strane s výhľadmi na prírodu  sú situované veľké otvory /umožňujúce panoramatické priehľady/ a letná terasa /prípadne zimná záhrada/. Severná fasáda domu je uzatvorená, nachadza sa na nej minimum otvorov. Tvorí prirodzenú bariéru proti poveternostným podmienkam. Stavebne bude upravená tak aby mohla vzniknúť vegetačná fasása. Parkovanie je situované v prístrešku pozdĺž východnej strany domu.

DISPOZÍCIA:
PRÍZEMIE: Do domu sa vstupuje zo severnej strany cez zádverie so šatníkom. Zo vstupnej chodby sa vchádza do východnej časti, kde sa nachádza detská izba s podstrešným priestorom na spanie so samostatnou kúpeľnou. Izbu od kuchyne oddeľuje prepájacia chodba, ktorá ústi na južnú fasádu. Na pravo od vstupu je schodisko na poschodie. Pod jeho dolným ramenom je komora, oproti ktorej sa nachádza uzatvárateľný otvor na pracovný pult kuchyne. Jedáleň je priamo prepojená s kuchyňou a obývacou izbou. Kuchyňa je oddelitelná od jedálne posuvnými dverami. Jedálen a obývacia izba tvoria jeden otvorený priestor, ktorý je funkčne rozdelený rozdielnými výškovými urovňami. Na juhozápadnej strane domu je situovaná terasa, ktorá je prístupna z jedálne a z obývacej izby. Na severnej strane obývacej izby je vstup do hosťovskej izby so samostatnou kúpeľňou a schody do suterénu. SUTERÉN: V suteréne sa nachádza práčovňa a sklad s kotolňou. POSCHODIE: Na poschodie vedú schody priamo zo vstupnej chodby. Vychádzajú do priechodného šatníka, ktorý je prepojený so spáľňou a kúpeľňou. Spálňa výškovo ukončuje juhozápadné rameno domu. Presvetlovacie otvory a vykonzolovaný balkón sa nachádza v juhozápadnom nároží spálne. Na severnej strane je umiestnená veľká šatníková skriňa.

 

2_Návrh

Lokalita